آموزش آشپزی

طرز تهیه انجیر خشک خانگی با 2 روش + نکات نگهداری

انجیر خشک که یک نوع خشکبار محسوب می شود، نه تنها بسیار خوش طعم است، بلکه فواید زیادی برای سلامتی دارد. از این رو تصمیم گرفتیم که در این نوشتار شما را با طرز تهیه انجیر خشک خانگی با 2 روش آشنا کنیم و نکاتی را در ارتباط با نگهداری آن به شما بگوییم. همراه ما باشید.

طرز تهیه انجیر خشک شده

برای این کار به انجیر رسیده نیاز دارید که میزان آن را می توانید خودتان تعیین کنید.

مرحله یک: آماده‌سازی و برش انجیرها

ابتدا انجیرها را به خوبی بشویید. اکنون در قسمت بالای آن ها با استفاده از یک چاقو به صورت علامت + برش ایجاد کنید. سپس انجیرها را روی یک صفحه مشبک قرار دهید. این کار باعث می شود که هوا از زیر آن ها عبور کند.

مرحله دوم: قرار دادن انجیر در مقابل نور خورشید

اکنون انجیرها را در جایی بگذارید که نور آفتاب به آن ها بتابد تا خشک شوند. اگر می خواهید بدانید که چقدر زمان نیاز است تا آن ها خشک شوند، در جواب باید بگوییم که این موضوع به میزان قدرت نور خورشید و اندازه انجیرها بستگی دارد. برای اینکه حشره ای روی آن ها نرود، یک توری روی انجیرها بگذارید.

مرحله سوم: نکات خشک کردن انجیر با خورشید

زمانی که شب شد، انجیرها را داخل خانه بگذارید و مجددا صبح روز بعد آن ها را زیر نور خورشید قرار دهید. اگر انجیرهای شما مرغوب باشند، در مدت زمان کوتاهی، معمولا کمتر از یک هفته، به خوبی خشک و آماده می شوند. 

مرحله چهارم: تشخیص خشک شدن کامل انجیر

سوالی که برای افراد پیش می آید این است که چگونه متوجه شویم انجیرها خشک شده اند؟  وقتی که پوست انجیرها و در واقع قسمت بیرونی آن ها دچار چروک و خشک شدند، به این معنی است که آماده شده اند. به این نکته توجه داشته باشید که باید درون انجیرها را نیز بررسی کنید که شیره ای داخل آن ها نباشد.

مرحله پنجم: اهمیت روش خشک‌شدن زیر نور خورشید

خشک کردن انجیر با نور آفتاب فواید زیادی دارد، از جمله آن ها می توانیم به حفظ حداکثری خواص انجیرها اشاره کنیم. همچنین خورشید باعث می شود که آن ها رنگ شان سیاه نشود.

مرحله ششم: روش خشک کردن انجیر در فر

انجیرها را روی یک صفحه مشبک بگذارید و آن ها را درون فر با دمای 60 درجه سانتیگراد قرار دهید. یک نکته مهمی که باید بدانید این است که امکان دارد دمای فر انجیرها را خراب و بیش از اندازه خشک کند، از این رو درب فر را کامل نبندید و در واقع نیمه باز بگذارید.

مرحله هفتم: مراحل و نکات خشک کردن انجیر در فر

برای اینکه تمام قسمت های انجیرها خشک شوند، هر 30 دقیقه آن ها را بچرخانید. آن ها معمولا بین 12 تا 36 ساعت درون فر خشک می شوند اما برای اینکه فر دچار مشکل نشود هر 8 ساعت می توانید یک بار آن را خاموش کنید.

مرحله هشتم: نکات نگهداری از انجیر خشک شده

برای اینکه انجیرها را به خوبی نگه داری کنید، باید آن ها را درون ظرفی درب دار بگذارید تا به دلیل برخورد با هوا دچار خرابی نشوند. با گذاشتن انجیرها درون فریزر نیز می توانید آن ها را برای مدت زمان بیشتری نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا